Bezpieczeństwo laseroterapii cz. II

Jak przygotować się do zabiegów laserowych?

Już podczas rejestracji na terapię laserową pacjent powinien być poinformowany o odpowiednim przygotowaniu się do zabiegu: nie może przyjmować leków, suplementów diety czy ziół fotouczulających, nie może opalać się ani używać kremów samoopalających, nie powinien przed zabiegiem nagrzewać skóry np. brać gorących kąpieli, a wręcz przeciwnie chłodzić np. poprzez wypicie większej ilości wody.

Przed każdym zabiegiem laserowym musi być przeprowadzony z osobą, która chce poddać się zabiegom, wywiad medyczny dotyczący stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób i przyjmowanych leków. Wszystko w celu wykluczenia przeciwwskazań. Ważne jest również aby poinformować pacjenta o całym przebiegu zabiegu, odczuciach i reakcjach skóry po terapii.

Wywiad medyczny przed zabiegiem laserowym z Sandrą PiekarskąWicemiss Polski Nastolatek

Podczas wywiadu i przygotowania do zabiegu specjalista przeprowadza ocenę fototypu skóry wg skali Fitzpatricka,  a w przypadku osób o mieszanym pochodzeniu etnicznym, dodatkową diagnostykę wg. skali Lancera. Obowiązkiem jest przeprowadzenie patch testu czyli testu skórnego, aby ustalić optymalne parametry zabiegowe. Test powinien być wykonany w miejscu, w którym będzie przeprowadzony zabieg.

Przed zabiegiem laserowym musimy zabezpieczyć wszystkie melanocytowe zmiany skórne jak również tatuaże, chyba, że celem zabiegu jest usunięcie tych zmian skórnych lub tatuaży.

Podczas każdego zabiegu laserowego powinno być przeprowadzane odpowiednie chłodzenie miejsca zabiegowego, przed w trakcie i po zakończeniu zabiegu. Nie możemy dopuścić do nadmiernego przegrzania tkanki. Ważne jest również aby poinformować pacjenta o tym, żeby po zabiegach laserowych nie korzystał z solarium, sauny, gorących kąpieli czy intensywnego wysiłku fizycznego. Należy przekazać pacjentowi informacje dotyczące odpowiedniej pielęgnacji miejsca zabiegowego oraz stosowanie fotoprotekcji.

Każdy zabieg laserowy wymaga innego protokołu zabiegowego i jest ustalany indywidualnie dla pacjenta i rodzaju problemu. W celu bezpiecznego przeprowadzenia laseroterapii u naszych pacjentów ważne jest przestrzeganie wszystkich wymienionych procedur około zabiegowych.

Autor: mgr Agnieszka Surgiel-Gemza, kosmetolog

Pozostałe posty

Usuwanie tatuaży i makijaży permanentnych

Skuteczny laser do usuwania tatuaży i makijaży permanentnych

Do naszych gabinetów coraz częściej zgłaszają się pacjenci w celu usunięcia lub rozjaśnienia tatuaży i makijaży permanentnych, które zostały wykonane w chwili emocji, są nieaktualne,

Laser a IPL

Jaka jest różnica między laserem a IPL?

Zabiegi z użyciem światła w kosmetologii i medycynie estetycznej w obecnych czasach zyskują na popularności. Wskazaniami do takich zabiegów są: epilacja, rewitalizacja skóry, redukcja rozstępów,