Bezpieczeństwo laseroterapii cz. I

Część 1

Czy zabiegi laserowe są bezpieczne?

Obok skuteczności zabiegów bardzo ważne jest bezpieczeństwo przeprowadzanych terapii. Na bezpieczeństwo laseroterapii składa się kilka ważnych aspektów. Na pierwszym miejscu są to odpowiednie kwalifikacje zawodowe osoby, która wykonuje zabiegi. Niedopuszczalne jest aby tak specjalistyczne terapie były prowadzone przez osoby, które nie mają wykształcenia kierunkowego tj. kosmetologia, medycyna. Ponadto osoba, która chce wykonywać zabiegi laserowe musi przejść cykl szkoleń lub kursów teoretycznych i praktycznych z tego zakresu. Szkolenia i kursy powinny obejmować podstawową wiedzę na temat laserów oraz szczegółową dotyczącą różnych problemów skórnych i doboru odpowiednich laserów do leczenia tych problemów. Każda terapia prowadzona jest z wykorzystaniem innego lasera, dlatego należy poznać i odbyć praktykę na każdym urządzeniu, na którym potencjalnie terapeuta będzie pracować.

Laser pikosekundowy PICO LIGHT D 18 używany w Gabinecie Terapia Laserowa

Kolejnym aspektem jest jakość urządzeń laserowych. Ważne jest to aby miały odpowiednie certyfikaty wystawiane przez uznane jednostki notyfikujące. Lasery powinny przechodzić okresowe przeglądy oraz być serwisowane i kalibrowane.

Lasery stosowane w kosmetologii i medycynie estetycznej są laserami wysokoenergetycznymi o dużych mocach i zaliczane są do laserów klasy 4, czyli takiej w której bez specjalistycznej ochrony oczu, odpowiednio przygotowanego gabinetu oraz wysokich kompetencji terapeuty może dojść do uszkodzenia wzroku.

Podstawową ochroną stosowaną w laseroterapii przez operatorów urządzeń są zabiegowe okulary ochronne przeznaczone do konkretnej długości fali światła laserowego czy urządzenia IPL. Jeśli chodzi o pacjenta należy zadbać, aby okulary dla niego były zupełnie zaciemnione a oczy dodatkowo osłonięte np. płatkami kosmetycznymi. Wtedy mamy pewność, że pacjent jest prawidłowo zabezpieczony w trakcie zabiegu laserowego. W wypadku zabiegów w okolicy oka należy stosować specjalne osłony nagałkowe.

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednio przygotowany gabinet zabiegowy, w którym wykonywana jest laseroterapia, a mianowicie nie powinno być w nim luster, wszystkie powierzchnie (szafki, blaty) powinny być matowe, a szyby okienne zasłonięte lub matowe. Wszystko po to aby ograniczyć ewentualne odbicie wiązki światła lasera.

Bezpieczeństwo nasze i naszych pacjentów jest najważniejsze dlatego wszystkie wyżej wymienione zalecenia powinny być bezwzględnie przestrzegane.

Autor: mgr Agnieszka Surgiel-Gemza, kosmetolog

Pozostałe posty

Skala Fitzpatricka

Fototypy skóry wg skali Fitzpatricka w laseroterapii

Co to jest skala wg Fitzpatricka? Thomas Fitzpatrick, amerykański dermatolog w 1975 roku opracował 6-stopniową skalę fototypów skóry. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na to, jaki mamy

Usuwanie tatuaży i makijaży permanentnych

Laserowe usuwanie tatuaży i makijaży permanentnych

Tatuaże i makijaże permanentne, których chcemy się pozbyć Jak pozbyć się nieudanego tatuażu czy makijażu permanentnego? W ostatnim czasie obserwuje się duży wzrost zainteresowania zabiegami