Bezpieczeństwo laseroterapii cz. I

Część 1

Czy zabiegi laserowe są bezpieczne?

Obok skuteczności zabiegów bardzo ważne jest bezpieczeństwo przeprowadzanych terapii. Na bezpieczeństwo laseroterapii składa się kilka ważnych aspektów. Na pierwszym miejscu są to odpowiednie kwalifikacje zawodowe osoby, która wykonuje zabiegi. Niedopuszczalne jest aby tak specjalistyczne terapie były prowadzone przez osoby, które nie mają wykształcenia kierunkowego tj. kosmetologia, medycyna. Ponadto osoba, która chce wykonywać zabiegi laserowe musi przejść cykl szkoleń lub kursów teoretycznych i praktycznych z tego zakresu. Szkolenia i kursy powinny obejmować podstawową wiedzę na temat laserów oraz szczegółową dotyczącą różnych problemów skórnych i doboru odpowiednich laserów do leczenia tych problemów. Każda terapia prowadzona jest z wykorzystaniem innego lasera, dlatego należy poznać i odbyć praktykę na każdym urządzeniu, na którym potencjalnie terapeuta będzie pracować.

Laser pikosekundowy PICO LIGHT D 18 używany w Gabinecie Terapia Laserowa

Kolejnym aspektem jest jakość urządzeń laserowych. Ważne jest to aby miały odpowiednie certyfikaty wystawiane przez uznane jednostki notyfikujące. Lasery powinny przechodzić okresowe przeglądy oraz być serwisowane i kalibrowane.

Lasery stosowane w kosmetologii i medycynie estetycznej są laserami wysokoenergetycznymi o dużych mocach i zaliczane są do laserów klasy 4, czyli takiej w której bez specjalistycznej ochrony oczu, odpowiednio przygotowanego gabinetu oraz wysokich kompetencji terapeuty może dojść do uszkodzenia wzroku.

Podstawową ochroną stosowaną w laseroterapii przez operatorów urządzeń są zabiegowe okulary ochronne przeznaczone do konkretnej długości fali światła laserowego czy urządzenia IPL. Jeśli chodzi o pacjenta należy zadbać, aby okulary dla niego były zupełnie zaciemnione a oczy dodatkowo osłonięte np. płatkami kosmetycznymi. Wtedy mamy pewność, że pacjent jest prawidłowo zabezpieczony w trakcie zabiegu laserowego. W wypadku zabiegów w okolicy oka należy stosować specjalne osłony nagałkowe.

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednio przygotowany gabinet zabiegowy, w którym wykonywana jest laseroterapia, a mianowicie nie powinno być w nim luster, wszystkie powierzchnie (szafki, blaty) powinny być matowe, a szyby okienne zasłonięte lub matowe. Wszystko po to aby ograniczyć ewentualne odbicie wiązki światła lasera.

Bezpieczeństwo nasze i naszych pacjentów jest najważniejsze dlatego wszystkie wyżej wymienione zalecenia powinny być bezwzględnie przestrzegane.

Autor: mgr Agnieszka Surgiel-Gemza, kosmetolog

Pozostałe posty

Usuwanie tatuaży i makijaży permanentnych

Skuteczny laser do usuwania tatuaży i makijaży permanentnych

Do naszych gabinetów coraz częściej zgłaszają się pacjenci w celu usunięcia lub rozjaśnienia tatuaży i makijaży permanentnych, które zostały wykonane w chwili emocji, są nieaktualne,

Laser a IPL

Jaka jest różnica między laserem a IPL?

Zabiegi z użyciem światła w kosmetologii i medycynie estetycznej w obecnych czasach zyskują na popularności. Wskazaniami do takich zabiegów są: epilacja, rewitalizacja skóry, redukcja rozstępów,