Zabiegi z użyciem światła w kosmetologii i medycynie estetycznej w obecnych czasach zyskują na popularności. Wskazaniami do takich zabiegów są: epilacja, rewitalizacja skóry, redukcja rozstępów, blizn czy przebarwień, zamykanie naczyń i redukcja rumienia, usuwanie tatuaży i makijaży permanentnych, usuwanie zmian skórnych.

Zabiegi z użyciem światła wykonujemy różnymi laserami lub urządzeniem IPL. Zastosowanie odpowiedniego urządzenia jest uwarunkowane przede wszystkim wskazaniem do konkretnego zabiegu. Dlatego zabiegi muszą być wykonywane przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Niestety często obserwuję, że zabiegi z użyciem laserów i IPL są wykonywane przez osoby bez podstawowej wiedzy na temat różnicy między laserem i urządzeniem IPL.

Zabieg z użyciem urządzenia IPL

IPL nie jest laserem.

Różnice między laserem a IPL są zasadnicze.

LASER jest akronimem od (ang.) Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation – wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Laser emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni.

Światło lasera charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • Jest koherentne (spójność czasowa i przestrzenna)
  • Jest monochromatyczne, jednobarwne (promienie o tej samej długości fali, zsynchronizowane, biegnące w tym samym kierunku)
  • Jest skupione
  • Jest jednej częstotliwości, ma dużą moc

Właściwości i zastosowanie lasera jest uzależnione od jego długości fali i czasu trwania impulsu. Określona długość fali działa na określony chromofor a w związku z tym ma konkretne wskazania.

IPL – Intense Pulse Light w tłumaczeniu impulsywne źródło światła. Światło w IPL jest generowane przez lampę ksenonową. Podczas zabiegu operator dobiera – biorąc pod uwagę wskazania do zabiegu – odpowiedni filtr umożliwiający pracę wybranym zakresem długości fal z dostępnego zakresu terapeutycznego od 400 do 1200 nm. Zatem innego filtra użyje do redukcji rumienia a innego do redukcji ciemnego owłosienia.

Światło IPL charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • Jest polichromatyczne (wielobarwne)
  • Jest rozproszone
  • Nie jest koherentne (nie jest spójne)

Autor: mgr Agnieszka Surgiel-Gemza, kosmetolog