Tatuaże i makijaże permanentne, których chcemy się pozbyć

Jak pozbyć się nieudanego tatuażu czy makijażu permanentnego?

W ostatnim czasie obserwuje się duży wzrost zainteresowania zabiegami usuwania tatuaży i makijaży permanentnych ze względu na fakt, że tatuowanie skóry stało się popularne. Śledząc literaturę dowiadujemy się, że około 10-20% mieszkańców krajów zachodnioeuropejskich posiada przynajmniej jeden celowo wykonany tatuaż, a ok 1 na 5 osób rozważa usunięcie tatuażu z różnych przyczyn. Stosunkowo nowa dziedzina jaką jest laserowe usuwanie tatuaży mocno rozwija się pod kątem technologii jak i procedur. Obserwuje się zmianę w modzie tatuowania, upodobań klientów oraz coraz większej ilość źle wykonanych tatuaży, a to  przyczynia się do wzrostu wykonywanych zabiegów usuwania tatuaży i makijaży permanentnych.

Czy można usunąć tatuaż, makijaż permanentny?

Wyróżniamy różne rodzaje tatuaży: profesjonalne, amatorskie, kosmetyczne – makijaże permanentne, medyczne, pourazowe. Tatuaże profesjonalne stanowią największe wyzwanie od terapeuty i są najtrudniejsze w usuwaniu z racji precyzji, głębokości, gęstego pokrycia skóry tuszem oraz rodzaju tuszu.

Efekt zabiegu usuwania tatuażu- 5 zabiegów

Jaka metoda usuwania tatuaży, makijaży permanentnych jest najlepsza?

W kosmetologii i medycynie estetycznej na przestrzeni lat były stosowane różne metody usuwania tatuaży, między innymi wycięcia chirurgiczne, dermabrazje, kriochirurgie, peelingi chemiczne, lasery ablacyjne, metody te były stosowane zanim pojawiły się na rynku lasery Q- Switch – lasery o wysokiej energii i ultrakrótkich (nanosekundy) impulsach fali, która jest absorbowana przez dany chromofor, czyli barwnik zawarty w skórze. Obecnie na rynku zostały wprowadzone lasery Q-Switch o jeszcze krótszym impulsie mierzonym w pikosekundach, tzw. lasery pikosekundowe.

Efekt usuwania makijażu permanentnego – 1 zabieg

Jakim laserem usuwać tatuaż, makijaż permanentny?

Z obserwacji i doświadczeń możemy wywnioskować, że lasery Q-Switch nanosekundowe dobrze sprawdzają się przy tatuażach, w których są duże cząsteczki barwnika, natomiast lasery Q-Switch pikosekundowe tam gdzie mamy mniejsze lub jako kolejny laser po nanosekundowym.

Obserwuje się dynamiczne zmiany technik tatuowania i rodzajów pigmentów, a co za tym idzie również dynamiczne zmiany technik i protokołów usuwania „niechcianych” tatuaży i makijaży permanentnych. Każda kolejna metoda jest bardziej skuteczna i mniej inwazyjna.

Moje doświadczenia w usuwaniu tatuaży i makijaży permanentnych opierają się na kilku metodach. Pierwsza, polegająca na jednokrotnym naświetleniu światłem lasera podczas jednej sesji z uwzględnieniem odpowiednio dobranej długości fali, wielkości plamki i energii. Kolejna metoda zwana R20, polegająca na wielokrotnym naświetlaniu światłem lasera nawet do 4 razy z odpowiednimi przerwami w jednej sesji zabiegowej. Następna metoda, którą stosuję to połączenie dwóch laserów, czyli lasera Q-Switch pikosekundowego oraz lasera frakcyjnego, ablacyjnego w jednym zabiegu.

Najnowszą metodą, która jest stosowana w naszym gabinecie to metoda R20M polegająca na połączeniu dwóch laserów tj. frakcyjnego, ablacyjnego i Q-Switch Nd:Yag lub Q-Switch aleksandrytowy w zależności od koloru tatuażu oraz odpowiednich produktów kosmetologicznych, wg określonego protokołu. Metoda ta daje nam możliwość wykonania większej ilości przejść laserem Q-Switch bez większych działań niepożądanych. Metoda jest nowa, ale już teraz wielce obiecująca co do większej skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów laserowego usuwania tatuaży i makijaży permanentnych.

Autor: mgr Agnieszka Surgiel-Gemza, kosmetolog