Skuteczny laser do usuwania tatuaży i makijaży permanentnych

Do naszych gabinetów coraz częściej zgłaszają się pacjenci w celu usunięcia lub rozjaśnienia tatuaży i makijaży permanentnych, które zostały wykonane w chwili emocji, są nieaktualne, niemodne lub źle wykonane. Często widzimy tatuaże kolorowe, w których możemy wyróżnić kolor czarny, czerwony, zielony, niebieski, brązowy i inne czy makijaże permanentne „zmieniające kolory”. Aby pomóc takim pacjentom musimy mieć doświadczenie w tego rodzaju zabiegach jak również odpowiednie urządzenie laserowe.

Obecnie złotym standardem w usuwaniu tatuaży i makijaży permanentnych są lasery Q-switch nanosekundowe i pikosekundowe. Jednakże coraz większa ilość badań naukowych oraz nasze wieloletnie doświadczenia w przeprowadzeniu zabiegów usuwania pigmentów ze skóry pokazuje, że lasery o czasie trwania impulsu w pikosekundach, czyli lasery pikosekundowe są bezpieczniejsze i skuteczniejsze w tych zabiegach.

Kolor pigmentu a dobór długości fali lasera do jego usunięcia 

Ważne jest też aby laser posiadał takie długości fali, które wykorzystujemy do usunięcia różnych kolorów pigmentu, a w szczególności fale: 1064nm, 532nm i 755nm. 

Standardową zależność pomiędzy kolorem pigmentu, a długością fali światła laserowego przedstawia tabela nr 1.

LASER DŁUGOŚĆ FALIKOLOR FIOLETOWYKOLOR NIEBIESKIKOLOR ZIELONYKOLOR BRĄZOWY/CZERWONY/ POMARAŃCZOWY/ŻÓŁTYKOLOR CZARNY
Nd-YAG
532 nm
nienienietaknie
Rubinowy  
694 nm
taktaktaktylko brązowytak
Aleksandrytowy
755 nm
taktaktaktylko brązowytak
Nd-YAG
1064 nm
nietaknietylko brązowytak

Tab. nr 1.  Standardowa zależność pomiędzy kolorem pigmentu, a długością fali światła laserowego

Laser powinien posiadać możliwość regulacji mocy wiązki laserowej, szerokości plamki zabiegowej, częstotliwości impulsów. Z naszych obserwacji wynika, że możliwość regulacji wymienionych parametrów w dynamicznym procesie usuwaniu pigmentów, daje możliwość przeprowadzenia skutecznych i bezpiecznych zabiegów.

Opierając się na doniesieniach naukowych, w których porównano zachowanie się pigmentów pod wpływem fal laserowych o czasie trwania impulsu mierzonym w nanosekundach i pikosekundach można powiedzieć, że dysponując laserem pikosekundowym jesteśmy w stanie poszerzyć zastosowanie fali 1064nm używając jej z pozytywnym skutkiem do pigmentów żółtych, zielonych, niebieskich, czerwonych i pomarańczowych oraz fali 532nm do wszystkich pigmentów z wyjątkiem czerni.

Tą skuteczność lasera pikosekundowego obserwujemy na co dzień wykonując zabiegi usuwania pigmentów u naszych pacjentów.

Autor: mgr Agnieszka Surgiel-Gemza, kosmetolog; Lek. med. Krzysztof Gemza

Pozostałe posty

Usuwanie tatuaży i makijaży permanentnych

Skuteczny laser do usuwania tatuaży i makijaży permanentnych

Do naszych gabinetów coraz częściej zgłaszają się pacjenci w celu usunięcia lub rozjaśnienia tatuaży i makijaży permanentnych, które zostały wykonane w chwili emocji, są nieaktualne,

Laser a IPL

Jaka jest różnica między laserem a IPL?

Zabiegi z użyciem światła w kosmetologii i medycynie estetycznej w obecnych czasach zyskują na popularności. Wskazaniami do takich zabiegów są: epilacja, rewitalizacja skóry, redukcja rozstępów,