Usuwanie tatuaży
i makijaży permanentnych

W ostatnich latach obserwuje się duży wzrost zainteresowania zabiegami laserowego usuwania tatuaży i makijaży permanentnych, ze względu na zmianę w modzie tatuowania, upodobań klientów oraz coraz większej ilości źle wykonanych zabiegów.

Około 10-20% mieszkańców krajów zachodnioeuropejskich posiada przynajmniej jeden celowo wykonany tatuaż, a ok 1 na 5 osób rozważa usunięcie tatuażu z różnych przyczyn.

Rodzaje Tatuaży

Wyróżniamy kilka rodzajów tatuaży: profesjonalne, amatorskie, kosmetyczne – makijaże permanentne, medyczne, pourazowe. Tatuaże profesjonalne oraz nieodpowiednio wykonane makijaże permanentne stanowią największe wyzwanie dla  operatora i są najtrudniejsze w usuwaniu z racji precyzji, głębokości, gęstego pokrycia skóry tuszem, rodzaju oraz koloru tuszu.

Metody usuwania tatuaży i makijaży permanentnych

Nowa dziedzina jaką jest laserowe usuwanie tatuaży i makijaży permanentnych mocno rozwija się pod kątem technologii jak i procedur.

Wcześniej stosowano różne metody usuwania tatuaży: wycięcia chirurgiczne, dermabrazję, kriochirurgię, peelingi chemiczne, lasery ablacyjne natomiast obecnie złotym standardem są lasery Q switched – lasery o wysokiej energii i ultrakrótkich impulsach: nanosekundy lub pikosekundy.

Obserwuje się dynamiczne zmiany technik tatuowania i rodzajów pigmentów, a co za tym idzie również zmiany w metodach i protokołach usuwania „niechcianych” trwałych zmian na skórze. Każda kolejna metoda jest bardziej skuteczna i mniej inwazyjna.

W naszym gabinecie Terapia Laserowa wykorzystujemy do tych zabiegów obecnie najskuteczniejszy laser – pikosekundowy PICO LIGHT D18.

Nasze doświadczenia w usuwaniu tatuaży i makijaży permanentnych opierają się na kilku metodach wg różnych protokołów zabiegowych, dzięki temu zabiegi są skuteczniejsze a jednocześnie bezpieczne. Stosujemy monoterapię oraz terapie łączone z innymi laserami lub specjalistycznymi produktami.

Łączone terapie laserowe pozwalają na bardziej efektywne rezultaty, a przy tym mniej inwazyjne przeprowadzenie zabiegu. Obecnie są to najbardziej poszukiwane metody usuwania pigmentu na rynku.

Działanie Lasera Pikosekundowego PICO LIGHT D18

Laser pikosekundowy emituje następujące długość fali: 1064nm, 755nm i 532nm w ekstremalnie krótkim czasie mierzonym w pikosekundach. Fale, dające efekt akustyczny, absorbowane są przez pigment zdeponowany w skórze i rozbijają go na mikrocząstki na tyle małe, że rozpoznawane są przez system obronny organizmu (system immunologiczny) jako ciało obce. W ciągu kolejnych kilku tygodni po zabiegu komórki obronne organizmu – makrofagi – usuwają elementy rozbitego laserem pigmentu z organizmu – tym samym po serii zabiegów tatuaże lub makijaże permanentne są likwidowane. Ta pozytywna reakcja makrofagów na zagrożenie jest możliwa właśnie dlatego, że pigment jest rozbijany przez laser na tak małe cząstki, że mogą one być systematycznie usuwane przez makrofagi.

Wskazania:

 • Usuwanie tatuaży profesjonalnych i amatorskich w różnych kolorach
 • Usuwanie makijaży permanentnych brwi, ust, kresek na powiekach
 • Rozjaśnienie tatuażu w celu wykonania covera
 • Usuwanie tatuaży medycznych
 • Usuwanie tatuaży pourazowych np. żwir, węgiel pod skórą

Wygląd skóry po terapii laserowego usuwania tatuaży i makijaży permanentnych:

 • Skóra może być ciepła i wrażliwa
 • W miejscu zabiegowym może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie – ustępuje w krótkim czasie
 • Po zabiegach łączonych skóra może się złuszczać

Zalecenia po zabiegu:

 • Unikać kąpieli słonecznych i solarium
 • Stosować filtry SPF+50
 • Nie korzystać z sauny
 • Nie korzystać z basenu
 • Unikać intensywnego wysiłku fizycznego
 • Stosować się do zaleceń specjalisty

Zalecana ilość zabiegów

Ilość zabiegów usuwania tatuaży i makijaży permanentnych uzależniona jest od wielu zmiennych takich jak: rodzaj, barwa i ilość pigmentu, czas – od kiedy pigment jest w skórze, miejsce występowanie pigmentu oraz czy występują blizny w miejscu potencjalnego zabiegu. Ilość zabiegów zależy również od rodzaju użytego lasera i protokołów zabiegowych. Średnio potrzebne jest od 4 do 8 zabiegów.

Zastosowanie lasera pikosekundowego PICO LIGHT D18: